Máte také, stejně jako já, pocit, že před Vánoci se čas jakoby zrychlí a povinností ještě přibyde? Jsou to chvíle, kdy testujeme, co jsme se za ten rok (nejen na podložce) naučili. Teď je ta zkouška odolnosti našeho vnitřního klidu!
Jak to udělat, abychom si vánoční čas alespoň trochu užili a nenechali se strhnout stresem?
Zde mám pro vás několik tipů:
- Nemusíte NIC! Ano, opravdu je to tak. Kdo říká, že musí být na Vánoce napečeno, navařeno, naklizeno a ty musíš být naprosto dokonalá hostitelka, žena, maminka, paní domu a kdovíco ještě? Mnohem důležitější nejen pro Tvé okolí, ale hlavně pro Tebe, bude, když možná nebude vše tip ťop, ale Ty budeš plná energie a s úsměvem na rtech.
- I o svátcích si drž pevně svou podpůrnou rutinu! A když všechno kolem bude nohama vzhůru, budeš mít aspoň sama pod sebou pevnou půdu, záchytné body o které se budeš moci opřít. Pravidelné, byť klidně pětiminutové protažení na podložce po ránu, dechová cvičení, chvilka meditace nebo sebemasáž nahřátým olejem mohou být Tvými ostrůvky klidu.
- Máš obrovskou hodnotu, i když neděláš NIC! Dovol si odpočívat, dívat se s dětmi na pohádky, dej si bez výčitek cukroví nebo trochu vaječňáku. Občasné vystoupení z řádu je úplně v pořádku. Nezapomeň na pravdilo 80:20. Z 80% bychom měli dělat to, co nám prospívá, co nám dělá dobře, a zbylých 20% si necháváme na občasná sejítí z cesty.
- Dej si čas off-line. Žádný telefon, počítač ani notebook. Aspoň jeden den.
- 3x za den se zastav a 5x zhluboka nadechni a vydechni. Je to čas, kdy se na chvíli zastavíš a zvědomíš své tělo, mysl i pocity v těle. Uvědomíš si, jak ti vlastně je.
- Starej se o svůj trávicí oheň – agni. To je základ našeho zdraví. Když agni hoří dobře, těšíme se dobrému zdraví. Když ne, mohou se objevit symptomy a postupně nemoc. Agni bude přes svátky jistě zatížen víc než kdy jindy. Pomoz mu pitím lehkého odvaru za zázvoru v dopoledních hodinách, hrnkem K2F čaje (koriandr, římský kmín, fenykl ve stejném poměru) cca 30 min po jídle a tím, že nebudeš zbytečně uzobávat mezi hlavními jídly a tím ho hasit.
- Dělej si před jídlem hlad! A pokud ti bude někdo nabízet dobrůtky (byť s dobrou vůlí) v době, kdy si děláš hlad, klidně mu vysvětli, že by sis opravdu moc ráda dala, ale teď si děláš hlad na hlavní jídlo. Vysvětli s laskavostí, že ti to tak vyhovuje a funguje to. Klidně si dobrotu vezmi na potom, pokud bys měla pocit, že odmítnutím se dotyčného můžeš dotknout.
- Mindfulness – kdykoli si na to vzpomeneš, buď plně u toho, co zrovna děláš. Cokoli děláme, dělejme JEN to. Říká jedno ájurvédské přísloví. Jak jednoduché, přitom vůbec ne snadné. Často jsme v myšlenkách uplně jinde a dělámě věci mechanicky jako roboti. Hezky to můžeš praktikovat například u jezení. Vychutnávej si každé sousto všemi smysly. Inspirovat se můžeš třeba meditací s rozinkou na videu níže.
- Dopřej si co nejčastěji abhyangu – sebemasáž nahřátým sezamovým olejem.
- Dělej jen to, co dělat opravdu chceš. To bývá o svátcích velkou výzvou, protože spoustu věcí děláme jen ze zvyku a proto, že se „to tak dělá“. Velkou výzvou proto mohou být nejrůznější návštěvy známých a příbuzných, se kterými se vidíme velmi málokdy a v podstatě jen ze setrvačnosti. Najít společnou řeč může být velmi obtížné. Pozoruj své pocity a to, jaké potřeby za těmito pocity jsou.