Zima…chladné dny, sucho, vítr. Slunce vychází stále ještě pozdě a zapadá brzy. Dny jsou krátké a jaro v nedohlednu. Jak si z tohoto období, které se zdá možná už nekonečné, můžeme udělat alespoň trochu čas, který budeme mít rádi?
Zaměřme se na sebe. Na péči o své tělo, mysl i duši. Nemusí jít o nic velkého. Naopak spíš o maličkosti, které dělají velké věci svou každodenností.
Zde nabízím pár tipů, které vám mohou pomoci zvládnout zimní období lépe. Nejde o to začít dělat najednou všechny z nich. Ale vybrat si třeba jen jeden, a ten zařadit do svého běžného dne. Opravdu, jedna věc bude ažaž!
Říká se, že abychom si z něčeho udělali rituál, je třeba to dělat pravidelně každý den po dobu alespoň jednadvaceti dní. Tak zkuste a uvidíte!
Jezte třikrát denně pouze teplé a ideálně vždy ve stejný čas
Ať už u vás převládá jakákoli z dóš, v zimním období vsaďte na teplé jídlo. Ráno je nejvhodnější čas pro snídani ve formě kaše na sladko či na slano mezi 7 a 9 hodinou. Skvělou alternativou může být zeleninová či zeleninovo/obilninová, zelenino/luštěninová polévka. Kvalitní vývar je také skvělou volbou. Občas je možné kaši obměnit teplou snídaní ve formě vajec nebo opéct pečivo (opět teplé J) a namazat třeba zeleninovou či luštěninovou pomazánkou.
Obědvejte mezi 12 a 14 hodinou. Přesně v ten čas, kdy je slunce na obloze nejvýše, funguje vaše trávení na plné obrátky a je připraveno přijmout hlavní a největší jídlo dne. K jídlu si vždy sedněte. Nikdy nejezte v poklusu, vaše tělo takové jídlo nestráví. Na krátkou procházku je vhodný čas po obědě. Hezky podpoří trávení. Tzv. „šlofík“ po obědě nám naopak dobrou službu neudělá. Budeme se po něm cítit těžce a bez energie.
Teplou večeři zkuste mít nejpozději mezi 18 a 19 hodinou tak, abyste vše strávili před ulehnutím. Budete-li jíst vždy přibližně ve stejnou dobu, vytvoříte pro své tělo návyk, bezpečnou kotvu. Bude vědět, kdy přijde „palivo“, a bude se tak moci více zklidnit a uvolnit. Je to ale i o tom, že musíme sebe postavit na první místo a naučit se plánovat dopředu.
Pijte teplou vodu
Ajurvéda říká, že bychom vodu měli vařit v hrnci na plotně alespoň deset minut jemným varem. Pak ji nalijte to termosky a usrkávejte v průběhu dne. Voda by měla být tak horká, že je třeba ji před napitím foukat. Pití horké vody mezi jídly napomáhá dobrému trávení a čistí střeva.
Olejujte se
V zimním období, kdy převládá všude kolem dóša váta, má naše kůže sklon k vysychání. Suchá kůže i sliznice jsou potom daleko náchylnější. Dopřejte si jednou za čas (ale čím častěji, tím lépe) sdolejovou masáž nebo sami sebe potřete spoustou nahřátého (ne však horkého) sezamového oleje. Ideálně si potom na chvíli lehněte třeba na starý ručník a nechte co největší množství oleje vsáknout do kůže, a pak osprchujte teplou vodou. Další možností je po namazání vlézt do teplé vany a relaxovat. Po koupeli se zabalte do županu a jen odpočívejte nebo běžte spát. Nedělejte už nic náročného. Olej vaši kůži příjemně vyživí, pomůže odplavit toxiny a zároveň uklidní vaši mysl.
Dostatečně spěte
Nemyslím tím víkendové dospávání, ale nastavení režimu spaní tak, abyste chodili spát kolem 22 hodiny a vstávali mezi 6 – 7 hodinou ráno. V zimně přirozeně potřebujeme spánku o něco víc. Opět si ale neklaďte nereálné cíle. Pokud jste doteď byli zvyklí chodit spát po půlnoci, zkuste nejprve posunout dobu ulehání na půlnoc. Po týdnu na půl dvanácté, po dalším týdnu na jedenáct a tak dál, až se postupně krůček po krůčku dostanete na +- desátou večerní. I přeučené noční sovy na skřivaním režimu velmi dobře prospívají.
Vyzkoušejte kurkumové mléko
Nejen když na vás něco leze, ale i jen pro vytvoření příjemného rituálu před usnutím. Kurkuma má na naše tělo opravdu blahodárný vliv a tento nápoj tiší vátu tím, že je teplý, jemný, krémový a sladký. Stačí v kastrolu ohřát mléko (kravské či mandlové, ovesné,…), přidat půl lžičky kurkumy, špetku skořice, špetku pepře a povařit. Když trochu zchladne, přidáme med podle chuti a – kdo chce – i půl lžičky ghí. Nemáte-li v oblibě kurkumu, použijte jiné koření. Jám mám třeba moc ráda mléko se špetkou, vaniky, šafránu, kardamomu a muškátového oříšku. Také s trochou ghí a medu. Sladký a vydatný spánek vás nemine :D.
Vědomá aktivita pří úpadku energie.
Zvlášť pokud jste člověk s převahou dóši váta, můžete vnímat v době okolo 15 a 16 hodiny jakýsi propad energie. Je to totiž vátovská denní doba. To pak máme většinou tendenci sáhnout automaticky po nakopávačích typu káva, dortík, čokoláda atd. Zkuste si tuto dobu včas zachytit svojí pozorností a udělejte nějaký svůj vědomý rituál. Aktivitu, u které budete vědomě přítomni. Ať už je to krátká procházka kolem domu na svěžím vzduchu, či to, že si třeba v práci půjdete vědomě uvařit čaj, na chvíli se zastavíte, zavřete oči a několikrát nadechnete a vydechnete…
Zařaďte bleskové meditace.
Meditace nemusí být prováděna jen ve zkříženém sedu na podložce. Využijte jakoukoli chvilku zastavení i pro své vnitřní zastavení a porozhlédnutí se po vnitřní krajině. Může to být před tím, než vkročíte do práce, když stojíte na červené, když jedete ve výtahu…Nalaďte se na to, co cítíte svými smysly, jak se cítíte uvnitř, jaké myšlenky zrovna teď přicházejí a zkuste vše vnímat a přijímat takové jaké to je. V opravdovosti, bez příkras i zbytečného kritizování. Naučte se vkládat do svých dnů pauzy pro doznění, vstřebání toho, co jste prožili, a pro vytvoření prostoru pro nové. Tak, jako když máme čas, kdy jíme, a pak čas, kdy jídlo trávíme, necháváme působit.